O pandémii COVID-19

Pálenica Borisa Filana 17.10.2020 – Boris Filan o pandémii COVID-19

Počúvajte, ale čo ak toto nie je choroba, ale uzdravovanie? A epidémia bolo to šialenstvo, obžerstvo a nenásytnosť roky predtým? Narazili sme na múr výkonu počítačov, cestovania, rozkoší, bohatstva a nenásytnosti. Cesty plné obrovských áut, v ktorých sa vezie jeden človek, planéta upchatá plastovými taškami a fľašami. Nákupné centrá, ktoré praskajú od zbytočného tovaru, tony antibiotikami kŕmených kureniec a nadopovaného dobytka. Ľudské kontakty vymenené za sebaukájanie na sociálnych sieťach. Zrušené národné armády, zrušené hranice, nevšímavosť k starým a slabým. Nebola to náhodou tá epidémia šialenstva, ktorá sa dá zastaviť iba bolesťou a strachom? Od nástupu pandémie sa čistia moria aj obloha, ale väčšina tovarovodov ďalej chŕli svoje zbytočné produkty. Nepochybujem, že COVID-19 prežijeme, natočia sa o ňom úspešné filmy, ktoré si ľudia s rúškami na tvári pozrú a zaspomínajú, že až tak zle zas nebolo. A celý ten spotrebný cirkus sa začne odznova, lebo my nechceme pochopiť, že na striedačke už sedia pripravené COVID-20, 21 až COVID-100, každý silnejší a nemilosrdnejší ako ten predošlý. Až kým nepochopíme, čo nám chce povedať. Že peniaze sa jesť, piť a dýchať nedajú. Svet sa zastavil a zemeguľa sa začala otáčať opačným smerom. Sibírski, mexickí aj polynézski šamani vedia, že prechod na inú úroveň sa vždy odohráva cez ťažkú chorobu alebo úraz. Proti našej hlúposti nám dokáže pomôcť iba niečo silnejšie ako dobro.